Click to Visit
Rock - Skinhead - Hungarista
Kereső:
Részletes kereső!
Belépés regisztrált tagoknak:
Login:
Jelszó:
Üdvözlünk a Zene.net fórumában!

Regisztráld magad most! Ezáltal Te is hozzászólhatsz a különböző témákhoz és új témát is nyithatsz!
Regisztráció | Kereső | Kategóriák

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  
26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  

norahfilc e-mail | 2007-07-23 09:03:49 | 1468.
vagy itt egy mailcím, ide is jöhetnének válaszok, ha van időd, bővebben is:) -->
tano2@freemail.hu

norahfilc e-mail | 2007-07-23 09:01:08 | 1467.
Help! Szakdogámat rólatok írom elsősorban és szükségem lenne segítségre. Magukat skin-nek/bone-nak (sárp, neon., stb..) valló egyéneket keresek, akik válaszolnának erre a pár, rövid kérdésre:

1. Hogyan öltözködsz?
2. Hol szórakozol?
3. Hova jársz iskolába/mi a foglalkozásod?
4. Mit jelent számodra skinheadnek lenni?
5. Mit gondolsz a punk-okról?

Kis rövid kérdések, nem sok idő válaszolni (akár itt), csak idéznék majd belőle (név nélkül)... Segíccsetek kérlek egy szegény fősulisnak!!

Fingos Vilmos e-mail | 2007-07-22 11:14:46 | 1466.
Ja,és hogy vezető poz.-ban zsidok,egyáltalán nem baromság.Magas helyekre bekerülve hatalmuk van,hogy a sajátjaikat juttassák jogtalan előnyhöz a többségi nemzettel szemben.Nem baromság,nézz körül!!

Előzmény: Fingos Vilmos (1465.)
Fingos Vilmos e-mail | 2007-07-22 11:12:39 | 1465.
Ez is egy vélemény.De akkor is mocskos dolognak tartom a zsidók terrorját az arabokkal szemben.De azt el kell ismerned,hogy nem véletlenül létezik antiszemitizmus több ezer éve.A hazaszeretetről annyit,hogy az ország,a magyarság helyzete miatt éppen hogy szükséges a tulzott hazaszeretet,mert szerintem nagyon nagy bajban vagyunk,gyorsan süllyedünk.

Előzmény: zdlr (1464.)
zdlr e-mail | 2007-07-22 10:22:43 | 1464.
a hazaszeretettel viszont nincs bajom, de a túlzott hazaszeretet sem egészséges!

Előzmény: Fingos Vilmos (1462.)
zdlr e-mail | 2007-07-22 10:21:31 | 1463.
az én agyamat nem mossa senki, se gyurcsány sem orbán, sem jobbik, sem munkás..
viszont én tapasztalat alapján gyűlölök valakit, és mint már sokszor leírtam azt utálom aki rosszat tett nekem, vagy ismerősömnek! nem pedig azt aki ismeri, szomszédja, hasonlít rá...
nem ismerek személyesen zsidód, azaz de egyet, és vele semmi bajom!
azt pedig, hogy az arabok, palesztínok, izraeliták meg a tököm tudja kik mit csinálnak, hogyan nyírják ki egymást, leszarom magasról egészen addig amíg engem nem érint.
de ez a mindenki zsidó aki vezető pozícióba van, ez egy amerikából átvatt baromság, és felesleges utálkozásra buzdít.


Előzmény: Fingos Vilmos (1462.)
Fingos Vilmos e-mail | 2007-07-22 09:21:37 | 1462.
zdlr!!Senkit sem gyűlölök ok nélkül,nem osztom a neonáci nézeteket sem,csak nacionalista vagyok.Nacionalista=Saját nemzetét mindenek felett szerető,nemzetét első helyre tevő ember a többi nemzettel szemben,ami nem azt jelenti,hogy mindenkit utálok,aki nem magyar.Azokat az embereket,nemzeteket utálom,akik sokat ártottak a magyar nemzetnek,pl.román,cigány,szlovák.Azt sem támogatom,hogy népirtást csináljunk,mert ellenkezik az elveimmel,mert olyat ember nem csinál.Ellenben a zsidók ezt teszik nap mint nap,izraelben,ami nem is jár nekik jogosan.Mert 47-ben erőszakkal ki lett szakitva egy darab palesztinából a zsidó állam megalapitásához,ami miatt puskaporos hordóvá vált az a térség.Mai napig ártatlan palesztinokat gyilkolnak a zsidók,kegyetlenül bánnak velük,csak azért,mert teljesen jogosan ellenállnak.Mivel a zsidók sok országban uralkodnak,pl. amerikában is,és nálunk is,az emberekkel elhitették,hogy az arabok tehetnek mindenről,ők a terroristák,miattuk nincs béke.Pedig hidd el,hogy gonoszabbak mint bármelyik nemzet ezen a földön.Rasszisták,utálják a gojokat(nem zsidókat).Felsőbbrendűeknek képzelik magukat,keresztényeket lenézik,és gyilkolták őket,kegyetlenül.Ennek feltétlenül nézz utána.Behazudták a világnak,hogy 6 millio zsidot öltek meg a nácik,holott erre bizonyiték nincs.Egy független szervezet,(nem tudom a nevét),dokumentumokat felhasználva megállapitotta,hogy csak 243000 zsido halt meg koncentrációs táborokban.És ami a legjobban lázít, az,hogy a holokauszt túlélők leszármazottai még ma is kártéritést követelnek,mert auschwitzra emlékezteti őket,ha buszon utaznak,hangsulyozom,leszármazottak,akik jóval 1945 után születtek.A mi adónkból a mai kormány zsidó gyerekeknek szervez nyaralást ide magyarországra,szderóti gyerekeket,mert szegények nagyon meg vannak viselve az állandó arab támadásoktól.Mikor libanonban tavaly háboru volt,gyurcsány megtiltotta,hogy vért vigyünk a libanoniaknak,egészségügyi célokra.Tehát érzékeltetni akarom veled,hogy mennyire izrael barát kormányunk van.Visszatérve kérdéseidre:Ha valakinek azt mondom zsidó,nem sértésnek szánom.Elképzelhető,hogy neked mossák az agyad gyurcsányék.Jelen pillantban egyik pártnak sem hiszek,csak esetleg a jobbiknak,meg a kisgazdáknak,de az is lehet,hogy őket is meggyűlölném,ha igy kibasznának velem,mint a mai politikai "elit".És mégegyszer mondom:Nem azért utálom a zsidókat,mert az antiszemitizmus manapság divat,hanem a tetteikért.És hidd el,mindig a dolgok mögé nézek.Nem követem vakon azt,amit mindenki tesz,hanem azt teszem,amit jónak látok(zsidógyűlölet).Elképzelhető,hogy akad köztük rendes,becsületes,jóravaló ember,de nagy része egy alávaló gazember.Tájékozódj,hiteles forrásokból,ne a tv-ből,és esetleg te is naprakészebb leszel,és megérted,miről is beszélek.Nem véletlenül gyűlöli őket a világ jelentős része.Üdv.

Előzmény: zdlr (1461.)
zdlr e-mail | 2007-07-22 07:48:05 | 1461.
arra még nem gondoltál, hogy nem a zsidók, hanem a jobbik mossa az agyad?
mindenki zsidó aki nem szimpatikus neked? én is zsidó vagyok, mert nem osztom a nézeteidet?
különben is mi bajod a zsidókkal? szerintem egyet sem ismersz, csak hallod, hogy azokat milyen jó utálni, mert most mindenki utálja őket, akkor te is? vagy mi?


Előzmény: Fingos Vilmos (1460.)
Fingos Vilmos e-mail | 2007-07-22 04:28:21 | 1460.
A zsidókat unom magyarországon.Tennünk kell ellenünk valamit,nem magyar módon beletörődni,meghunyászkodni mindenki előtt.Amig nincs magyar uralom,nem hagyom abba a zsidózást!

Előzmény: zdlr (1459.)
zdlr e-mail | 2007-07-21 20:51:15 | 1459.
ti nem unjátok még ezt a zsidózást?
Fingos Vilmos e-mail | 2007-07-20 10:26:10 | 1458.
VAGYIS KABBALA.BLOGOL.HU

Előzmény: Fingos Vilmos (1457.)
Fingos Vilmos e-mail | 2007-07-20 10:25:38 | 1457.
Ja,és szeretném mindenki figyelmét felhivni erre a blogra!!! kaballa.blogol.hu!!! A nagy antiszemitizmus",meg szegény zsidok"!!FELHÁBORITO,USZÍTÓ!!NÉZZÉTEK MEG!!

Előzmény: Fingos Vilmos (1456.)
Fingos Vilmos e-mail | 2007-07-20 10:21:46 | 1456.
Skin,ez a 2 népcsoport valóban sok sok kárt okoz hazánkban.Cigányok úgy háláják meg a segélyeket,hogy lányokat erőszakolnak,gyújtanak fel,meg értékes tanárokat ölnek.Arra nincs esély,hogy ezek valaha is civilizáltan fognak élni.Minden országban kordában vannak tartva,itt meg védve vannak,és kussolnak arról,hogy miket is csinálnak.BŰNÖZNEK!!!És a zsidók?Minden vezető pozicioban ők vannak,és mossák,mossák az agyunkat,hogy kiöljék belőlünk nemzeti öntudatunkat.Csak a kisebbségeket védik,meg buzikat,pedofilokat,stb.Mikor hallottatok már arról,hogy a mai magyar kormány egyszer is komolyan fellépett volna a vajdasági magyarok mellett.Ezért utálom őket,és nem a származásukért!!Ők tették a magyarokat rasszistává,ők tettek minket tönkre!!De azzal nem értek veled egyet,hogy népirtás kell csinálni,mert nem emberhez méltó dolog.Ha kiirtanánk a söpredéket,mi is lealacsonyodnánk a cigányok szintjére.Kell ez nekünk?Azzal teljesen egyetértek,hogy ha ránktámad egy cigánybanda,akkor foggal-körömmel védekeznünk kell,ütni-vágni kell őket ahol éred.Munkába fogni őket,felébreszteni a balfasz embereket,hogy nem csak mszp fidesz szdsz van a világon,hanem más pártok is,pl.Jobbik.Zsidókat kitakaritani a vezető helyekről,és MAGYAR NÉPNEK MAGYAR POLITIKUSOKAT!!!Szigoritani a bevándorlási törvényt,állampolgárságot a határontuliaknak,elsősorban a vajdaságiaknak.
MAGYARORSZÁG MAGYAROKNAK!!!


Előzmény: Skin-head (1455.)
Skin-head e-mail | 2007-07-20 07:58:04 | 1455.
Alegjobb megoldás: Dögöljön meg mindenki aki nem fehér. A cigányok írtsuk ki először a zsidókkal együtt!!! Rendezzünk népirtási vérfürdőt!!! HAJRÁ MAGYAROK!!!!!!!!!!
Fingos Vilmos e-mail | 2007-07-18 11:22:35 | 1454.
Kárpátok zengjetek,új hősi éneket,legyen mint régen volt,szeplőtlen nemzetek!!!Éljen a Kárpátia!

Előzmény: sgflying (1453.)
sgflying e-mail | 2007-07-18 08:47:41 | 1453.
Elindította honlapját a budapesti Szabadszombat zenekar. A klasszikus kemény rock zenei örökségét történelmi, illetve hazafias témájú szövegekkel párosítjuk. Honlapunkat folyamatosan bővítjük, de már figyelemre méltó zenei tartalmat tettünk elérhetővé. Elérhetőségek: www.szabadszombat.gportal.hu ; www.szabadszombat.try.hu
Hallgassatok magyar zenét !

hajnalige e-mail | 2007-07-12 16:52:46 | 1452.
jó. de a hegedűt minek is vegyük meg nekik?

Előzmény: Petting Elek (1451.)
Petting Elek e-mail | 2007-07-10 02:56:54 | 1451.
szijasztok,a legjobb megoldások a cigánykérdésre a következők:
- vegyünk mindnek hegedűt
-Szaporítsuk őket, és dollárért lövessük ki
-szavazzuk meg a cigány adót,olyan még úgy sincs
-heréljük ki a kanokat (vállalom)
-falazzuk be,és énekeljük meg őket
És én sem vagyok rasszista!



hajnalige e-mail | 2007-07-09 21:36:39 | 1450.
derék

mindketten nagyon derék hozzászólást rögzítettetek.


Előzmény: Fingos Vilmos (1449.)
Fingos Vilmos e-mail | 2007-07-09 21:31:18 | 1449.
Dék,ez meg mit jelent?

Előzmény: hajnalige (1448.)
hajnalige e-mail | 2007-07-09 21:12:07 | 1448.
dék dék dék

Előzmény: Fingos Vilmos (1446.)
hajnalige e-mail | 2007-07-09 21:11:49 | 1447.
dék

Előzmény: Rolando (1445.)
Fingos Vilmos e-mail | 2007-07-09 21:09:47 | 1446.
Sajnos a média elhallgatja azt,hogy miket is csinálnak a cigányok!!Inkább az ő pártjukat fogja,a cigányokkal szemben védekező magyar embert meg rasszistának bélyegzi meg!!Pedig az elmult 1 honapban 4 embert öltek meg cigányok!!!Az RTL-klubot már bepanaszolták az ORTT-nél is,mert kamuhazugságokkal,kisebbségnek,meg a kormánynak tetsző "hirekkel" széditik a népet.Be kell vallanunk önmagunknak,hogy cigánybűnüzés igenis is létezik,és ezt nem elfogultságbol mondom.Vegyétek már észre,hogy mi dolgozó emberek tartjuk el őket!!És nem csak mi fehér emberek vagyunk rasszisták!!Ők is azok,talán még jobban mint mi!!És az,hogy a fehérek gyűlölik őket,biztosan nem ok nélkül van!!Én nem vagyok neonáci,de mindenki figyelmébe ajánlom a kuruc.infot.Itt minden hir (nagy része)igaz,és láthatjátok,mi is történik hazánkban.NE HIGGYETEK A MÉDIÁNAK!!!

Előzmény: Rolando (1445.)
Rolando e-mail | 2007-07-09 20:11:37 | 1445.
Az már a te bajod, hogy cigány vagy!
Szerinted az emberek jódolgukban álltalánosítanak?!
Jegyezd meg, ha már többen mondják ugyanazt akkor talán igazuk van!!!
Egyébként az a 600000 cigány elég nagy visszahúzó erő a gazdaságnak!
Mert nem elég, hogy el kell tartani őket de még lopnak meg ölnek is!!
Már ezért is Auswitz járna!


Előzmény: s.b (1438.)
kakapanna e-mail | 2007-06-22 15:07:58 | 1444.
idióta! a szoláriumba nem lesz az emberből cigány!!!! nem megy utána lopni!!!!

Előzmény: s.b (1438.)
hajnalige e-mail | 2007-06-20 16:42:35 | 1443.
"nem szép dolog az utcán megverni valaki, vagy megalázni mer barnább a bőre a tiéteknél"

az a szép dolog, mikor a cigányok meglincselnek egy tanárt a gyerekei előtt. ugye?

meg az is szép, hogy a cigányok több mint 90 %-a bűnöző és munka kerülő. ugye?

nem tudom mit kell fennakadni az általánosításon, mikor a cigányok többsége semmire való.


Előzmény: s.b (1438.)
Arunson e-mail | 2007-06-19 19:07:05 | 1442.
nekem tényleg nics bajom a cigókkal de azért mindennek van oka.érdekes hogy mindenhol utálják őket.indiában meg az állatok alá sorolják a fajtájukat.ezen lehet gondolkodni.

Előzmény: s.b (1438.)
zdlr e-mail | 2007-06-19 13:22:32 | 1441.
vagy emeld ki, hogy rasszista skinheadek, akkor már helyén való, amúgy megtévesztő!

Előzmény: s.b (1438.)
zdlr e-mail | 2007-06-19 13:21:47 | 1440.
Kedves s.b!
Légyszíves olvass viszább, én megértelek, de te nem skinheadekkel találkoztál.


Előzmény: s.b (1438.)
zdlr e-mail | 2007-06-19 13:21:08 | 1439.
vagyok!!

Előzmény: kakapanna (1437.)
s.b e-mail | 2007-06-18 23:00:23 | 1438.
Kedves Mindenki!!
Én CIGÁNY vagyok. Sajnos sok rossz tapasztalatom van az emberekről, ugyanis előitéletesek,és egy kalap alá vesznek nimden cigányt. Ha van a környezetükben egy olyan aki ápolatlan,vagy akulturájábol adódóan másfajta rúhát hord máris cigányoznak.Én egy ifjúsági otthonban dolgozom ahol magyar gyerekekre vigyázzok. Itt is kiderül hogy nem csak a cigányok hagyák el a gyerekeiket.Ha még is akkorse önszántukból.A skinhedekröl csak anyit,hogy nem szép dolog az utcán megverni valaki, vagy megalázni mer barnább a bőre a tiéteknél. Én is kerültem összetűzésbe egy pár bőrfejűvel és azt kell, hogy mondjam hogy úgy néztek ki mint akik drogot szedtek. De a vicc az,hogy ti is szoláriumba jártok a barna bőrért.Gondolkozzatok!! Aki engem nem bánt én sem bántom!!!!!!!!!!!!!!!

kakapanna e-mail | 2007-06-18 17:34:10 | 1437.
te meg hol a faszba vagy????

Előzmény: zdlr (1436.)
zdlr e-mail | 2007-06-11 19:18:54 | 1436.
fasza, nekem tetszik

Előzmény: Arunson (1435.)
Arunson e-mail | 2007-06-11 19:09:54 | 1435.
én vágom a filmet meg is akarom nézni.ja igen...nem láttam

Előzmény: zdlr (1434.)
zdlr e-mail | 2007-06-11 18:54:57 | 1434.
nem tudom miért ide írom (talán mert a huligánok és skinheadek "rokonok"), de végre láttam a green street (hooligans) című filmet, frodó hobittal a főszerepben, szerintem fasza. bár a zenéje nem jött be.
gondolom már mindenki látta, de azért ezt most leírtam!

kakapanna e-mail | 2007-06-10 15:41:33 | 1433.
visszlát

Előzmény: bbaazsiikkaa (1432.)
bbaazsiikkaa e-mail | 2007-06-10 15:40:37 | 1432.
szia any teljesen igazad van
szerintem


Előzmény: Killerdoll (1374.)
kakapanna e-mail | 2007-06-08 01:35:25 | 1431.
Duray Miklós: A trianoni ítélet három nemzedék távlatából

Forrnak bennünk az indulatok Trianon miatt, de a Kárpátok gerincén végigfutó egykori magyar államhatárt már csak néhányan siratják. Az ipartörténetben járatosak még tudják, hogy a mai resicai vasúti javítóüzem valamikor „magyar vasúti mozdonyokat” gyártott, és Fiume valamikor magyar kikötõ volt. Aki ott járt, láthatta a Budapesten öntött vasbakokat. Egyre kevesebb magyarnak fáj azonban, hogy a vasbányáinkat is elvették, hiszen évek óta nem termelnek belõlük vasércet. A közel száz évvel ezelõtti ipari területeken, ahol akkor még a magyar államrend és -érdek uralkodott, és tisztességes megélhetése volt az embereknek, az államfordulat óta mindmáig a szegénység az úr. Az ott élõ magyarokkal ki törõdik? Az új államhatalmat még állampolgári okon sem érdekli sorsuk – legyen gondjuk önmagukra, vagy takarodjanak onnan. Legújabban egy varázsszót ismételgetnek nekik: pályázzatok. Õk küszködve ezt megteszik, de a csodafegyver nem mûködik – csak mások nyernek, akiknek van összeköttetésük.

A nemzet többségét nem bántja, mi történik a nemzet kisebbik részével, és az sem izgatja, hogy immár csaknem kilencven éve nincs egyazon állampolgársága nemzetünk tagjainak. A többség láthatóan annyira azonosult a szétszakítottsággal – jórészt a több mint negyvenévnyi kommunista uralom hatására –, hogy ma már elutasítja ezt az igényt. Így viselkedik a maradék Magyarország éppen regnáló – jogilag legitim – posztkommunista kormánya is, noha az alkotmány kötelezi õt az elszakítottak iránti felelõsségvállalásra.

*

Lehet, hogy sokunkban Trianon hallatán a non, a nem visszhangzik, ami érthetõ, hiszen ez a tragikum – ha képesek vagyunk lelkileg újra és újra átélni –, lélektépõ érzelmeket vált ki. De érzékeljük-e, mit utasítunk el és mit fogadunk be, mit felejtünk el, és mivel azonosulunk?

Emlékszünk-e, emlékezhetünk-e arra, hogy a történelmi ország közepén élõk, mit észlelhettek az „akkort” követõen? Bizonyára mindenkinek fájt a nemzethalált jövendölõ június negyedike, és a délután fél ötöt jelzõ harangszó. Egy épeszû magyar ember, vagy egy hungarus tudatú, de más anyanyelvû ember akkor nem érezhetett mást, csak gyászt. Idézhetjük Karinthy Frigyesnek a levágott végtagokból kisugárzó fájdalomról fiának írt megrázó levelét, vagy Juhász Gyulának verssorait a tragédiáról: „Nem kell beszélni róla sohasem, / De mindig, mindig gondoljunk rá”. Mégis sokan voltak olyanok, akiknek csak annyit jelentett Trianon, hogy megváltoztak a gazdasági és a piaci viszonyok, emiatt szegényebbek lettek. Ráadásul a nyakukba szakadt néhány szerencsétlen menekült és otthonából kikergetett rokon, akiket nekik kellett eltartaniuk az állam balsikerû politikája miatt. A Ferencvárosi rendezõ pályaudvaron pedig évekig álltak a vasúti teherkocsik tele, rokonság nélküli menekült felvidékiekkel, erdélyiekkel. Az események és a következmények megélõi egyszerre könnyeztek és káromkodtak. Az ország közepén élõk annak örültek, hogy nem a széleken éltek az elcsatoláskor, akik pedig az új államhatár miatt a szélre kerültek, hálát adtak az Istennek, hogy nem két kilométerrel beljebb húzták meg az új határt. El tudjuk képzelni, mit éreztek azok, akik túl kerültek ezen a képzelt vonalon? Akik bévül maradtak nem tudják elképzelni. Akiknek az elszakítottság jutott sorsként, nem akarnak emlékezni. És ha emlékeznek, az jut eszükben, hogyan álltak helyt, hogyan találtak magukra, hogyan maradtak meg magyarnak.
De gondoljunk arra is, hogy a maradék ország közepén élõk közül hányan menekültek meg a Don-kanyarban leselkedõ biztos haláltól – csak annak köszönhetõen, hogy oda fõleg az elcsatolt és frissen visszacsatolt területek magyarjait vezényelték. Vesszen a férgese, hiszen ez egy eleve elvesztett háború, úgyis minden visszatér a nagyhatalmak által megállapított keretek közé – a magyar állam politikusai ezt már 1941-ben sejtették. A málenkij robotra is a visszacsatolt majd ismét elcsatolt területekrõl hurcolták el a legtöbb embert, élõanyag-hadisarcként mintegy százezret – a közülük életben maradtak további kálváriájáról regényeket lehetne írni. De kinek? Olyannyira telítõdtünk a borzalmakkal, hogy érzéketlenné váltunk az emberi szenvedések iránt.

*

Trianon után bizonyíthatóan kettévált a nemzet, mégpedig úgy, ahogyan az megterveztetett: maradék magyarokra és elcsatoltakra. Úgy, mint a hóviharban, a menedékházban melegedõkre és a kint szorultakra. A bentiek – helyszûke miatt vagy hitevesztettségükben – marják egymást, a kinn rekedteket pedig a vihar tizedeli, meg az itt-ott rájuk csapó farkashordák. Be, a többiek közé nem mehetnek, de az is lehet, hogy egyre kevésbé kívánkoznak közéjük. Sem új házat, sem hazát nem tudnak maguknak építeni.
Trianon után ismét kialakult a perem és a belsõ, a kint és a bent eltérõ helyzete, mint a végvári harcok idején. Csakhogy a végváriaknak volt stratégiájuk, volt társadalmi és gazdasági hátterük, küldetésük és utánpótlásuk, mert önként vállalták a végvári feladatot. Meg volt nevezve az ellenség és meg volt határozva a védekezés oka és célja. De ma az ellenséget nem tudjuk, vagy nem merjük megnevezni, hiszen akikkel szemben védenünk kell a nemzetet, azokkal évszázadokon át egy ügyet szolgáltunk, a történelmi haza ügyét. Legalábbis így gondoltuk. A hagyományaink szerint az ilyen nem lehet ellenség! Pedig miért ne lehetne? Hiszen aki Szent István országában a pánszláv eszme elkötelezettje volt, és azt prédikálta a pesti evangélikus-, mai Deák-téri templom szószékérõl 1838 nagy árvízének idején, hogy csak a szláv nyelven segítségül kiáltókat mentsétek, az nem sorstárs volt, hanem ellenség. Mit ad Isten, 2007. május 7-én õreá hivatkozott a szlovák kormányfõ a szláv összetartozás példaképeként.
Az ezerszáz éves magyar tapasztalat szerint ellenség az, aki betolakodó, akit ki kell verni innen. Trianon után megkíséreltek minket elüldözni vagy kitaszítani, esetenként kigyilkolni szülõföldünkrõl. Szerencsére nem teljes sikerrel. De ez nem viszonozható, és nem csak azért, mert nem lehetséges. A megmaradás és az újraépítkezés hatékony módszerének hiányában a végvárak peremmé válnak. A végvár a külsõ arcvonal védekezési pontja, ahonnan nem csak védekezni kell és lehet, hanem fokozatosan vissza is lehet foglalni azt, amit elbitoroltak tõlünk. A perem azonban a hátország részérõl magára hagyott terület, ami fokozatosan töredezik.

*

Trianon által egy kegyetlen jogi következményekkel járó megoldhatatlan zûrzavarba kerültünk. Az 1920. június 4-ei döntés elõtt, ezer esztendõn át egységes jogrendszerben éltünk, mindannyian a magyar király, ezáltal a Szent Korona alattvalói voltunk. A liberális jogállam beköszöntével pedig egy modern politikai nemzet tagjává váltunk. A történelmi, a hagyományok szerinti, a mûveltségi és a politikai összetartozás bennünk, magyarokban egységgé forrt össze. Ez az egység néhány száz évvel korábban is létezett, az újkorban éppen csak a Szent Koronához való tartozás tudatát kezdte felváltani a modernebb állampolgári tudat. Ebbe a közegbe vágott bele Trianon, mert mindazt, ami addig volt, folklórrá nyilvánította. Ez számunkra a legelfogadhatatlanabb mozzanat, mert a lelkünkbe vágó erõszakot éljük meg tragikumként.
Európában a modern nemzetek – egy-két kivételtõl eltekintve – a felvilágosodás korától az I. világháborúig eltelt idõszakban alakultak ki. A modernséget azonban nem kell misztifikálni. Ez csupán azt jelenti, hogy az uralkodóhoz való hûséget az állampolgári lojalitás, a választójog kiteljesedése, a jogok és a kötelességek rendszere váltotta fel. Csakhogy a lojalitás két fontos részbõl áll össze. Egyik részét alkotja az állampolgár alávetettsége az állam törvényeinek, valamint ezeknek a törvényeknek a folyamatos módosítási igénye. A másik részét az ember egyéni joga és csoportos önrendelkezési igénye alkotja. A lojalitásnak ezzel az összetettségével való szembesülésünk miatt élünk Trianon óta folyamatosan görcsökben, mert a törvényeknek való alávetettséget ugyan folyamatosan számon kérik rajtunk, de a jogszolgálati részét megtagadják tõlünk.
A „végzetes nap” utáni két évtizedben a görcsöt valóban a történelmi állam elvesztése okozta. De késõbb – és most is – leginkább az váltja ki a görcsös állapotot, hogy bennünk maradt a Trianon elõtti politikai és etnikai nemzet egységének az élménye, és ezt nem tudtuk helyettesíteni a politikai nemzet új eszményével. Még a maradék Magyarországon sem, mert fokozatosan megszûnt a nemzetpolitika, az állampolitika, a kormánypolitika és a hatalmi politika egysége. Az elszakítottságban pedig még esély sem adódott erre, hiszen az odakerült magyarok és az új államok politikai érdeke között az elsõ pillanattól, alig csillapodó szöges ellentét feszül.

*

Tévedés lenne azt hinni, hogy csak magyar nemzetünk belsõ vízválasztója volt Trianon. Máig történelmi törésvonalat jelent környezetünk többi népe és mi közöttünk a Baltikumtól a Balkánig. Ebben az észak-déli irányú, mintegy kétezer kilométernyi fesztávolságú térségben nem él egyetlen nemzet sem, amelyik hozzánk hasonlóan értelmezné az I. világháborút lezáró békerendszert. Még ha meg is értenek bennünket, más az élményük, és nem utolsósorban más az érdekük. A valóság tükrében hamisnak bizonyul a bölcseletileg igaz állítás, miszerint azonosak az érdekeink, csak nem ismerjük fel õket. Mintha azoknak lenne igazuk, akik a társtalanságunkat misztifikálják. Pedig igazuk azoknak van, akik úgy vélik, hogy az érdekek tudatosan lettek elválasztva egymástól és szembeállítva egymással.
A Trianonban szétszakított magyarság szempontjából ezen túl is létezik egy további, nyilvánvaló állapot: a nemzetet összetartó szálak önmaguktól – egy döntés következtében – nem szakadtak el. A nemzet, amely évszázadokon vagy talán több mint egy évezreden keresztül alakult ki, egy aktussal több önálló létû darabra nem választható szét. A magyar nemzet, amely Trianonban több állam lakójává vált, egységes maradt – még politikai értelemben is – még ha vannak is közöttünk árulók, lanyhák, langyosak, idegenlelkûek, nyerészkedõk. Csak a jog idiótái gondolják, hogy a nemzetközi jog szerint hozott döntések egy csapásra a tudatot is átalakítják. A közjog szerint, ha meg is szûnt az egységes politikai magyar nemzet, a tudatban továbbra is él a politikai nemzet hagyománya.
Nemzetünk hagyományai szerinti összetartozásán túl létezik az összetartozásnak más mértéke is: a közös felelõsségérzet. Ez lehet akár egy új, az államhatárokon átívelõ politikai összetartozás alapja. A közös felelõsségérzet ugyanis sokkal többet jelent, mint az individualizmuson alapuló állampolgári tudat. A felelõsségérzet erejénél fogva válhat államhatárokat átívelõ erkölcsi értékké is, aminek ma már hagyománya is van. Ha elvonatkoztatjuk a nemzettõl, az azonos értékek kozmopolitizmusát jelenti – például az emberi jogok védelmét. Ha a nemzeten belül értelmezzük, a közös felelõsségérzet a nemzetet összefogó közértéket jeleníti meg.
A nemzetért érzett közös felelõsség erkölcsi súlya nagyobb, mint az államjogon nyugvó állampolgári öntudaté. Az állampolgár jogi értelemben nem érték, csak alany, élõ állomány, adófizetõ. Az individuális érték az ember, az Isten teremtménye. A nemzet azonban kulturális értelemben, történelmileg és politikailag is érték, becses közkincs. Mint az egyház, ami individuálisan szintúgy nem létezik mint a nemzet, csak közösségként. Ha felelõsséget érzünk a nemzetért, akkor felelõsen fogunk viszonyulni a nemzet tagjai iránt is, tehát önmagunkhoz is. Ha felelõsek vagyunk önmagunkért, akkor tetteinkben felelõsek vagyunk a többiekért is. Mert önmagunkban nem vagyunk nemzet, csak közösségként.


Pozsony, 2007. május 28.


kakapanna e-mail | 2007-06-03 11:13:34 | 1430.
http://www.youtube.com/watch?v=NNLwBfmPCow
Arunson e-mail | 2007-05-28 22:05:37 | 1429.
a legjobb tanácsadás.:))

Előzmény: drPsyho (1428.)
drPsyho e-mail | 2007-05-28 21:43:30 | 1428.
Vizelj a rohadt buzikra

Előzmény: Arunson (1427.)
Arunson e-mail | 2007-05-28 21:41:59 | 1427.
akkor most slagoljak vagy hugyozzak?

Előzmény: drPsyho (1426.)
drPsyho e-mail | 2007-05-28 21:36:13 | 1426.
Jó, látom nem fogsz tudni aludni.SLAGOLJ

Előzmény: Arunson (1425.)
Arunson e-mail | 2007-05-28 20:51:53 | 1425.
nem slagolhatok hanem csak hugyozhatok?

a gége sima ügy...


Előzmény: drPsyho (1424.)
drPsyho e-mail | 2007-05-28 20:40:06 | 1424.
Neked ezt nem ajánlom!Te huggyozz mint állat,és csak gégén!

Előzmény: Arunson (1423.)
Arunson e-mail | 2007-05-28 20:35:58 | 1423.
én akarok slagolni!
lehet?


Előzmény: drPsyho (1422.)
drPsyho e-mail | 2007-05-28 20:31:36 | 1422.
1-et értek.Ne 5-ölj 6-olj slagolj!

Előzmény: Arunson (1421.)
Arunson e-mail | 2007-05-28 19:50:48 | 1421.
én is.
inkább igyunk hogy legyen hugyunk a sok buzi szájába


Előzmény: zdlr (1420.)
zdlr e-mail | 2007-05-28 19:43:39 | 1420.
de az nem is volt szervezett, spontán volt :)
de mindegy azt is elitélem, ezt is elitélném, de nem akarom, hogy olyan dolgok történjenek, amiket elitélek.


Előzmény: Arunson (1419.)
Arunson e-mail | 2007-05-28 19:39:35 | 1419.
1 szervezett "kopasz csata" nagyon komoly tűzfegyverekkel zajlana.ott gyílkolás menne és nem vandálkodás...

Előzmény: zdlr (1418.)

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  
26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  


Az itt olvasható hozzászólásokért a szerkesztőség nem vállal felelőséget.